Księgowy Kraków

Wpisy

 • środa, 06 lipca 2016
 • wtorek, 28 czerwca 2016
  • Koszt likwidacji spółki z o.o.

   Prowadzisz firmę, która nie za dobrze sobie radzi? Twój plan na biznes nie wypalił? A może po prostu chcesz zająć się w życiu czymś innym niż własnym przedsiębiorstwem? Likwidacja spółki będzie więc najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście na pewno zdajesz sobie sprawę, że to też trochę kosztuję, lecz jeśli Twoje przedsiębiorstwo nie przynosi Ci zysków, bądź są one bardzo małe, to nie warto przejmować się kosztami likwidacji spółki. Nie ma sensu przecież ciągnąć biznesu na siłę.

   Jakie koszty musisz uwzględnić? Odpowiem na to pytanie na podstawie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ jest ona obecnie najpopularniejszą formą działalności gospodarczej.

   • Taksa notarialna za sporządzenie uchwały zgromadzenia wspólników o rozwiązaniu spółki to chyba najwyższa opłata. Wynosi ona bowiem około 750 zł.
   • Ogłoszenie o otwarciu likwidacji spółki w MSiG - 100 zł.
   • Opłata za ogłoszenie wezwania wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności - 500 zł.
   • Opłata sądowa za wykreślenie spółki z KRS to 300 zł.
   • Opłata za zamieszczenie ogłoszenia o likwidacji spółki w MSiG - 100 zł.
   • Wypis z protokołu zgromadzenia wspólników o likwidacji spółki - 6 zł za każdą stronę.
   • Opłata w KRS za wpis zmiany - 200 - 250 zł ( ujawniamy likwidatorów, usuwamy zarząd)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   krakowski-ksiegowy
   Czas publikacji:
   wtorek, 28 czerwca 2016 06:56
 • wtorek, 21 czerwca 2016
  • 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy

   21 czerwca ustanowiono Dniem Przedsiębiorcy zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 czerwca 2016 roku.

   Celem inicjatywy jest uznanie znaczenia działalności przedsiębiorców na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego kraju. Dzień ten ma podnieść świadomość i wiedzę społeczeństwa o procesach gospodarczych i o przedsiębiorczości. Dzień Przedsiębiorcy ma również wzmocnić rozwój przedsiębiorczości dla dobrobytu naszego społeczeństwa.

   Inną istotną sprawą jest promowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy w otoczeniu społecznym. Dzień Przedsiębiorcy ma zachęcić młode osoby, które szukają swojej życiowej drogi do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

   Czerwiec jest miesiącem, w którym odbyły się pierwsze wybory parlamentarne, otwierające drogę do wolności, w tym także do wolności gospodarczej (4 czerwca 1989 rok), dlatego tak znamiennie jest to, że Dzień Przedsiębiorcy, dzięki któremu możemy docenić dokonania przedsiębiorców, jest ustanowiony na 21 czerwca.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   krakowski-ksiegowy
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 czerwca 2016 15:36
 • wtorek, 14 czerwca 2016
 • wtorek, 07 czerwca 2016
  • Audyt finansowy

   Audyt finansowy jest badaniem sprawozdania finansowego w Twojej firmie. Badania tego dokonuje biegły rewident, który stwierdza, czy sprawozdanie bezbłędnie i jasno przedstawia sytuacje finansową jednostki.

   Audyt finansowy jest niestety często negatywnie postrzegany jako coś w rodzaju kontroli, która za zadanie ma wytykanie błędów i sprowadzenie na firmę i pracowników kłopotów. Jest to zdecydowanie błędna opinia, ponieważ audyt jest dla przedsiębiorstwa korzyścią. Pozwala on obiektywnie spojrzeć na rzetelność sprawozdania finansowego i ocenić sytuacje majątkową i finansową przedsiębiorstwa.


   Rewizja finansowa ma za zadanie określić, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z polityką rachunkowości oraz z obowiązującymi przepisami prawa i umową/statutem spółki. Ważne jest też, by określić, czy sprawozdanie oby na pewno zostało sporządzone rzetelnie na podstawie ksiąg rachunkowych oraz czy wszelkie potrzebne informacje do oceny sytuacji firmy są jasno przedstawione.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   krakowski-ksiegowy
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 czerwca 2016 16:45
 • piątek, 27 maja 2016
 • środa, 18 maja 2016
  • Rodzaje umów

   Jakie umowy zawierane są na podstawie Kodeksu Pracy, a jakie na podstawie Kodeksu Cywilnego? Umowy na podstawie Kodeksu pracy nazywane są umowami o pracę, natomiast Kodeks cywilny określa tzw. umowy cywilno – prawne.

   RODZAJE UMÓW O PRACĘ:
   1). Umowy terminowe:
   - na okres próbny,
   - na czas określony,
   - na czas wykonywania określonej pracy.

   2). Umowy bezterminowe:
   - na czas nieokreślony.

   RODZAJE UMÓW CYWILNO – PRAWNYCH:
   - umowa zlecenie,
   - umowa zlecenie z podmiotem gospodarczym,
   - umowa o dzieło.

   Umowa o pracę jest gwarantem pełni praw wynikających z Kodeksu pracy, czyli prawa do:
   - urlopów,
   - renty w przypadku utracenia zdolności do pracy,
   - pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji,
   - zasiłku dla bezrobotnych,
   - emerytury.

   W ramach umowy cywilno – prawnej pracownik:
   - nie jest włączany do załogi zakładu pracy i podporządkowywany poleceniom kierownictwa dotyczącym pracy,
   - nie ma wyznaczonej normy czasu trwania pracy lub norm wydajności,
   - nie ma wyznaczonego miejsca i czasu pracy,
   - nie ma przymusu osobistego spełnienia świadczenia,
   - nie ponosi ryzyka wykonania zlecenia.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   krakowski-ksiegowy
   Czas publikacji:
   środa, 18 maja 2016 16:00
 • czwartek, 05 maja 2016
  • Jakie biuro rachunkowe wybrać?

   Zdecydowałeś się na rozpoczęcie własnego biznesu? To z pewnością świetny krok dla Twojej przyszłości. Nie zapominaj jednak, że prowadzenie firmy wiąże się z zajmowaniem się księgowością. Nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Nic dziwnego. Księgowość od zawsze sprawiała wiele kłopotów.

   Rozsądni przedsiębiorcy wiedzą, że jest jedno bardzo proste rozwiązanie - wystarczy rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym. Biur takich jest jednak w Polsce stosunkowo dużo. Jak więc wybrać to najodpowiedniejsze, któremu będziesz mógł w pełni zaufać? Zrób danej kancelarii mały test!

   Przede wszystkim sprawdź, czy biuro działa legalnie. Pozwoli Ci to uniknąć niechcianych kłopotów. W tym celu wystarczy poprosić o okazanie dokumentów poświadczających rejestrację.

   Warto również poznać lepiej pracowników w testowanej firmie. Przecież to właśnie oni zajmować się będą księgowością Twojego biznesu, powinieneś więc wiedzieć czy posiadają odpowiednie wykształcenie i cechy dobrego księgowego.

   Ostatni krok jest najprostszy i najprzydatniejszy. Poszukaj opinii w internecie! Prawdopodobnie istnieje jakieś forum internetowe, na którym o biurze rachunkowym wypowiadają się jego byli i obecni Klienci. Sprawdź czy przeważają opinie pozytywne, czy może negatywne.

   Dzięki tym trzem prostym krokom przekonać się możesz czy wybrane przez Ciebie biuro księgowe jest rzeczywiście warte uwagi. Poznaj naszą ofertę!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   krakowski-ksiegowy
   Czas publikacji:
   czwartek, 05 maja 2016 11:49
 • czwartek, 28 kwietnia 2016
  • Fiskalizm

   O fiskalizmie często się słyszy, jednak nie każdy wie na czym dokładnie on polega. Zachęcamy więc do przeczytania dalszej części tego wpisu.

   Fiskalizm jest polityką państwa, która niestety pojawia się obecnie w wielu krajach. Niewiele miejsc na świecie potrafi zachować racjonalną politykę fiskalną. W czym leży problem? Fiskalizm objawia się poprzez ciągłe podwyższanie podatków w celu zwiększenia wpływów do Skarbu Państwa. Ma to celu rozwój gospodarczy kraju, jednak skutki są zupełnie przeciwne.

   Jak zachować racjonalną politykę fiskalną?

   Jest to bardzo trudne zadanie. Ciężko dogodzić dwóm sprzecznym interesom. Podatnicy liczą przecież na jak najniższe podatki, a państwowy budżet na jak najwyższe wpływy. Fiskalizm jednak z pewnością nie przyniesie rozwoju gospodarczego, bowiem obciążeni finansowo obywatele będą niezdolni do oszczędzania i rozwoju.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   krakowski-ksiegowy
   Czas publikacji:
   czwartek, 28 kwietnia 2016 17:40
 • czwartek, 21 kwietnia 2016
  • Badanie sprawozdania finansowego

   Cele badania sprawozdania finansowego dokładnie określają przepisy, które zawarte są w Ustawie o rachunkowości. Badanie przeprowadzane jest przez biegłego rewidenta, wystawiającego na koniec opinię pisemną z raportem uzupełniającym, czy badanie jest zgodne z zasadami rachunkowości, czy rzetelnie odzwierciedla sytuację finansową i majątkową jednostki oraz jej wynik finansowy.

   Główne cele badania to:

   - kontrola prawidłowości sporządzonego sprawozdania finansowego,
   - kontrola informacji określonych w dokumencie pod względem rzetelności i przejrzystości.

   Lista ewentualnych błędów i niedociągnięć systemu rachunkowości, które zostają wykryte podczas badania sprawozdania finansowego może być skutecznie i efektywnie wykorzystana przez osoby zarządzające. Opinia biegłego rewidenta pozwala także na potwierdzenie wiarygodności jednostki i może działać na jej korzyść w przypadku poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowych.

   Badanie sprawozdania finansowego przeprowadzone jest przez niektóre jednostki, w tym banki, zakłady ubezpieczeń, spółki akcyjne (z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji).

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   krakowski-ksiegowy
   Czas publikacji:
   czwartek, 21 kwietnia 2016 16:07

Kanał informacyjny


NAPISZ DO NAS:

informacja.ksiegowy@gazeta.pl


Oferujemy kompleksowe usługi księgowe oraz profesjonalne doradztwo w przystępnych cenach.